روغن شترمرغ


تاریخچه

تاریخچه روغن شترمرغ نشان می دهد که روغن شتر مرغ بخش مهمی از طب سنتی ایرانیان ، مصریان و رومیان باستان بوده است آزمایشگاه های مختلفی در سرتاسر دنیا در حال تحقیق بر روی این روغن معجزه آسا هستند . روغن شترمرغ از چربی های زیر پوستی در نواحی پشت و شکم این پرنده به دست می آید این روغن در صورتی که با روشهای استاندارد تهیه شده باشد تقریباً نیمی از آن به صورت اسیدهای چرب غیر اشباع و نیم دیگر به صورت اشباع می باشد. تحقیقات نشان می دهد که قسمت اعظم اسید های چرب اشباع نشده روغن شترمرغ را اسید اولئیک تشکیل می دهد و مسئول بیشتر خواص معجزه آسای آن در نفوذ سریع و آسان به لایه های پایینی پوست و مفاصل و نیز تحریک رشد مو مربوط به اسید اولئیک می باشد.

تقریباً ۱۰۰% روغن شترمرغ را تری گلیسرید ها تشکیل می دهند ، بنابراین می توان گفت این روغن به طور کامل خنثی است.  محققان دریافته اند که علت نفوذ بالا و سریع به پوست انسان این است که این روغن به طورکلی فاقد فسفولیپیدها است. پوست انسان فسفولیپید کمی دارد یعنی مقدار فسفر در پوست انسان بسیار پایین است . هر ماده ایکه روی پوست انسان قرار گیرد و فسفر داشته باشد پوست در برابر نفوذ آن مقاومت می کند. بر عکس هر ماده ای مثل روغن شترمرغ که فاقد فسفر است به راحتی به پوست نفوذ می کند.

روغن جادویی شترمرغ سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ ، امگا ۶ و امگا ۹ و اسید لینولئیک به علت ریز ملکول بودن به سرعت جذب پوست می شوند و با سرعت اثرگذاری فوق العاده سریع اثر مطلوب خود را بر جای می گذارد.

روغن شتر مرغ قرن ها توسط تمدن های باستانی مصر، روم و آفریقا و در طی بیش از 3000 سال به منظور رفع عوارضی نظیر خشکی پوست، سوختگی، زخم، درماتیت های تماسی، اگزما، پسوزیازیس، آفتاب سوختگی، ترک لب، دردهای عضلانی، خشکی مو، زخم بستر، چروکیدگی پوست، ترک پاشنه و خراشیدگی پوست مورد استفاده قرار می گرفته است.

روغن شتر مرغ حاوی اسید های چرب ضروری(EFAs)  نظیر امگا 3، 6، 9 و نیز برخی ویتامینها (نظیر ویتامین A) و اسید های آمینه است که در حفظ سلامت و طراوت پوست بدن انسان تاثیر به سزایی دارد.

ترکیب اسید های چرب موجود در روغن شتر مرغ شباهت بسیار زیادی به اسید های چرب موجود در پوست انسان دارد و حتی مولکول های آن کوچکترند و نقطه ذوب آن ها پائین است، لذا سرعت نفوذ آن به پوست انسان بسیار بالاست و بر خلاف سایر کرم های پوستی رایج، منافذ پوستی را مسدود نمی کند.

این خصوصیات موجب شده تا از روغن شتر مرغ برای تولید انواع محصولات آرایشی بهداشتی نظیر لوسیون ها، شامپو ها، کرم ها و صابونها استفاده گردد. البته از روغن خالص شتر مرغ نیز می توان به صورت موضعی استفاده نمود.

لازم به ذکر است که اسید های چرب ضروری آن دسته از اسید های چرب هستند که در عملکرد طبیعی دستگاههای مختلف بدن از جمله پوست دخالت دارند ولی در داخل بدن انسان تولید می شوند و باید از منابع گیاهی تامین شوند. شتر مرغ با خوردن دانه های گیاهی حاوی اسید های چرب ضروری این ترکیبات را در بافت چربی زیر شکم ذخیره می کنند. رعایت ضوابط بهداشتی در طول دوره پرورش و کشتار شترمرغ تاثیر بسزایی در کیفیت چربی تولیدی دارد. از طرف دیگر استحصال روغن از چربی نیاز به استفاده از روش های استاندارد دارد زیرا اسید های چرب موجود در روغن شتر مرغ حساسیت زیادی در برابر حرارت و نور خورشید و حتی تماس با هوا دارد، لذا روغن شتر مرغ باید در محیط تاریک، خنک و در ظروف در بسته نگهداری شود.

به طور کلی خواص روغن شتر مرغ را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد.

1-     عوارضی نظیر چروکیدگی پوست ناشی از افزایش سن، خشکی پوست، زخم ها و ترک های پوستی، سوختگی ها ، سائیدگی ها ، اگزما،سپوزیازیس، زخم بستر، رفع  اثر زخم و... با استفاده از روغن شتر مرغ، اسید های چرب ضروری به سرعت در اختیار بافت های آسیب دیده قرار گرفته و ترمیم به سرعت انجام می گیرد. این اسید های چرب در جایگزینی بافت های مرده توسط سلول های جوان بسیار موثرند.

2-    خصوصیات ضد التهابی روغن شتر مرغ و قدرت نفوذ بسیار بالای آن استفاده از این روغن را در رفع دردهای  ناشی از سوختگی ها، دردهای مفصلی و عضلانی، گرفتگی های ماهیه ای ورزشکاران داده است.

3-    با وجود طیف و سیع خواص روغن شتر مرغ وسیع خواص روغن شتر مرغ و اثر بخشی قطعی آن در هر یک از عوارض فوق الذکر، باید قبل از مصرف روغن شتر مرغ ( بخصوص در مواردی نظیر در دمای مزمن مفصلی، سوختگی ها و زخم های بستر) با پزشک متخصص در مورد نحوه و زمان استفاده صحیح از آن مشورت کرد.


چرا از روغن شترمرغ استفاده کنیم ؟

روغن شترمرغ حاوی اسیدهای چرب امگا 3، 6 ، 9 و سایر اسیدهای چرب ضروری می باشد که برای شادابی و حفظ ساختار پوست بسیار موثر است. اسیدهای چرب نقش بسیار مهمی در رشد ، تقسیم سلولی و سلامت سلولها دارند. مطالعات نشان می دهد که استفاده از اسیدهای چرب ضروری بر روی اثر زخمها موجب افزایش سرعت بهبود آنها می گردد. این اسیدهای چرب در روغن شترمرغ به وفور یافت می شود. با توجه به افزایش انواع استرس های زندگی شهرنشینی استفاده از روغن شترمرغ برای حفظ طراوت و شادابی پوست بسیار بهتر از انواع ترکیبات شیمیایی است که امروزه به فراوانی در بازار یافت می شود.تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از روغن شترمرغ در بیماران دیابتی که از عوارض ناشی از خشکی پوست و تاخیر در التیام زخم ها رنج می برند ، نتایج بسیار درخشانی در پی داشته است. ساختار روغن شترمرغ شباهت زیادی به چربی طبیعی پوست انسان دارد اما سایز مولکولی این روغن کوچکتر است، بنابراین قدرت و سرعت نفوذ آن در پوست بسیار بالا است. لازم به ذکر است که روغن شترمرغ باعث مسدود شدن منافذ پوستی نمی شود. این محصول به طور طبیعی بعد از مدتی به دوفاز مایع بالا و نیمه جامد در پایین در می آید. از آنجاییکه هر کدام از این لایه ها حاوی انواع مشخصی از اسیدهای چرب می باشد استفاده همزمان از آنها مطلوب تر است. لذا قبل از استفاده، ظرف محتوی روغن را تکان دهید. در جای خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید (داخل جعبه) نگهداری شود. نگهداری روغن شترمرغ ثمین در یخچال باعث افزایش ماندگاری محصول تا بیش از یک سال می گردد، البته این کار موجب انجماد نسبی روغن می شود که تغییری در خواص روغن ایجاد نمی کند. به طور کلی استفاده روزانه از روغن شترمرغ بر روی پوست صورت و دست ها به خصوص در هنگام شب و قبل از خواب موجب شادابی و طراوت پوست و از بین رفتن چین و چروک آن در دراز مدت می گردد.

•       به افرادی که از خشکی بیش از حد پوست رنج می برند و پس از استحمام دچار خارش پوست می شوند توصیه می گردد پس از هر بار استحمام صورت و دست های خود را با روغن شترمرغ به خوبی  چرب کنند.

•       برای از بین بردن جوش های صورت به مدت 3-2هفته روزی یک مرتبه پس از شست و شو با صابون های غیر محرک، روغن شترمرغ به خوبی در حدود یک دقیقه  روی پوست مالیده شود. لکه های پوستی زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارند.

•       برای ترک های پاشنه و کف پا روزی دو بار (به خصوص یک مرتبه قبل از خواب ) روغن شترمرغ به خوبی مالش داده شود. حد اکثر در طی سه روز اثرات آن مشهود خواهد بود.

•       استفاده از روغن شترمرغ بر روی خراشیدگی ها و زخم های پوستی  و سوختگی ها روزی سه مرتبه در طی یک هفته تاثیر بسیار مطلوبی در التیام داشته و اثر زخم بسیار کمتری به جا می ماند.

•        برای جلوگیری از اثرات زیانبار انواع محصولات آرایشی که عمدتاً از مواد مصنوعی و گهگاه حساسیت زا تولید شده اند توصیه می گردد قبل از خواب و پس از شست و شوی صورت ، روغن شترمرغ به خوبی روی صورت مالیده شود.

•       افرادی که از درد در ناحیه مچ دست رنج می برند ، نظیر کارگرانی که کارهای تکراری با دست انجام می دهند و یا کاربران کامپیوتر و تایپیست ها و بیماران مبتلا  به روماتیسم و درد های کمر و زانو روزانه سه مرتبه روغن شترمرغ را هر بار به مدت سه دقیقه روی ناحیه درد به خوبی مالش دهند. اثرات تسکینی در طی سه تا هفت روز بسته به شدت درد ظاهر خواهد شد.

•       ورزشکاران و افرادی که دچار کوفتگی  و کشیدگی عضلانی و یا کشیدگی و التهاب تاندون ها و لیگامنت ها شده اند برای تسکین درد روزی دو مرتبه باید ناحیه را به خوبی و حداقل به مدت پنج دقیقه با روغن شترمرغ مالش دهند و این کار را تا حدود یک هفته ادامه دهند. انجام این کار در هنگام شب و قبل از خواب و بستن ناحیه مذکور با باند کشی نتایج بهتری در پی دارد.

•        یکی از انواع ماساژ بدن ، ماساژ با روغن می باشد. استفاده از روغن شترمرغ به جای روغن های رایج هم اثرات تسکینی ماساژ را افزایش می دهد و هم  موجب شادابی و طراوت پوست می گردد.


خواص درمانی روغن شتر مرغ:

روغن شتر مرغ لایه بردار و جوان کننده پوست و صاف کننده خطوط چروکیده پوست است.

       صاف کننده خطوط و چروکهای پوست صورت و گردن

•        برطرف کننده خشکی ، ترکهای حاملگی و حتی ترکهای که در اثر چاقی و لاغری ایجاد شده باشد

•        ترمیم کننده جای زخم ، سوختگی ، بخیه ، کبودیها ، بریدگیها و خراشیدگی های پوست

•        امگا ۶ و ۹ موجود درآن، مرطوب کننده و نرم کننده پوست است.

•        چین و چروک ریز صورت را از بین می برد.

•        امگا۳ موجود در آن از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می کند.

•        به علت ریز مولکولی بودن سریع جذب پوست می شود.

•        اسیدهای چرب ضروری در آن برای رشد و بهبود سلول ها لازم است.

•        از این روغن برای برطرف کردن سوختگی، زخم بستر، اگزما ، از بین بردن جای گزش حشرات ، جوش ها استفاده می شود.

•        خاصیت ضدالتهابی و ضدقارچی دارد.

•        روغن شترمرغ برای تولید محصولات بهداشتی پوست، مو و پمادهای ضد درد استفاده می شود.

•        برای افزایش رطوبت پوست ، قبل از خواب از این روغن استفاده کنید.

•        تسریع در بهبود خارش پوست و درمان آفتاب سوختگی

•        بهترین روغن برای ماساژ رفع خستگی و آرامش دهنده عضلات و افزایش دهنده جریان خون

•        حالت دهنده و تقویت کننده موهای ضعیف و پرپشت کننده موهای ابرو و مژه

•        محافظت از پوست حفظ چربی و رطوبت طبیعی پوست، درمان خشکی پوست

•        برطرف کننده دردهای ناشی از کوفتگی و کشیدگی عضلات و ماهیچه ها (دررفتگی و رگ به رگ شدن)

          تقویت و رشد ناخن ، برطرف کننده خشکی و شکنندگی

از بین برنده ی چین و چروک های پوست به دلیل خاصیت جوان سازی پوست

به دلیل احیای سلولی از ریزش مو جلو گیری می کند

خاصیت تسکین دهندگی بالا به طوریکه درد را در چند دقیقه تسکین می دهد

ایجاد وحفظ رطوبت روی پوست و صاف و یکدست کردن پوست

چرب کننده ی قوی برای قسمت های حساس صورت مثل لب ها و زیر چشم که خشکی لب را کاملا از بین می برد

بیسیار مناسب برای ازبین بردن پف زیر چشم

در هنگام ماساژ خستگی را زودتر از بدن خارج می کند

بسیار مفید برای جلوگیری از خارش

دارای خاصیت تسکین دهندگی است و باعث تسکین درد ناشی از خارش و نیش حشرات می شود


 روش مصرف:

پوست ، چروک صورت و گردن  : مصرف روزانه دوبار روغن باعث رفع خطوط ابتدایی پوست صورت و گردن می شود

پوست ، خشکی ، ترکهای حاملگی چاقی و لاغری : مصرف مرتب و به اندازه آب خوردن و همچنین در زمان شکل گیری این ترکها که اغلب به رنگ صورتی روشن هستند و چرب نگهداشتن پوست بدن با روغن موجب از بین رفتن خشکی و همچنین ترکهای مورد بحث خواهد شد

تقویت ناخن : ماساژ روزانه ناخن ها با روغن شترمرغ جهت درمان خشکی و شکنندگی ناخن و همچنین تقویت بسیار عالی و تاثیرگذار است.

پوست ، ترمیم کننده جای زخم ، سوختگی ، بخیه ، کبودیها ، بریدگیها و خراشیدگی های پوست : ابتدا محل را شستشو و ضد عفونی کنید سپس با استفاده از روغن چرب کرده و با گاز استریل محل را ببندید روز بعد دستور فوق را تکرار کنید

درد مفاصل : بهتر است برای تاثیر بیشتر این روغن مقداری منتول(جوهر پونه) اضافه کرده و سپس اقدام به ماساژ محل درد نمایید.


روش صحیح مصرف روغن شترمرغ چیست

ابتدا محل مورد نظر را با آب ولرم شست وشو دهید تا پوست کمی مرطوب شود

سپس روغن شترمرغ را به آرامی در محل بمالید تا جذب شود،و روزی دو مرتبه

این عمل را تکرار کنید تا به نتیجه برسید

 البته مدت زمان نتیجه گیری متفاوت است ، رفع چین و چروک پوست خیلی زودتر نسبت

 به رفع جای زخم های عمیق اتفاق خواهد افتاد ، مثلا برای کم کردن یا از بین بردن

 آثار سوختگی باید تا ۳ ماه به همین ترتیب از روغن شترمرغ استفاده نمایید.


روش صحیح نگهداری از روغن شترمرغ

بهترین مکان برای نگهداری از روغن شترمرغ یخچال است ولی از یخ زدگی آن جلوگیری کنید


روغن شترمرغ